Partneři:

lide a horyLED obrazovky, ocelove konstrukce
Tendon
Bezepečnostní školení
alpenferin
alpenferin
lide a hory
Tazata
Alpstyl
Dymky
3f.png
Suunto
Expedice Manaslu 2011 Tisk E-mail

Manaslu 2011

Manaslu (známá také jako Kutang) je s 8 163 metry osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtského slova Manana a lze jej přeložit jako „Mountain of the Spirit“, „Hora duchovna“. Tato souvislost nás inspirovala k názvu epxedicie. Manaslu je nejvyšším vrcholem masívu Gurkha a leží asi 70 km východně od osmitisícové Annapurny. Ze svahu hory stékají do údolí ledovce Manaslu, Pungen a Thulagi.

Z vrcholu Manaslu poprvé shlédli 9. května 1956 japonský horolezec Toshio Imanishi a nepálský šerpa Gyalzen Norbu, členové japonské expedice.

První český výstup se v roce 1989 povedl Josefu Rakoncajovi. Úspěšní byli ještě v roce 1999 Martin Minařík a v roce 2006 Zuzana Hofmannová, František Kolář a Pavel Matoušek. Zatím posledním Čechem, který stanul na vrcholu, byl v roce 2009 Radek Jaroš.

Manaslu Naše expedice navazuje na pokus trojice Milan Wlasák, Pavel Krupička a Jan Krabec o první český zimní výstup na osmitisícový vrchol z roku 2008. Snažení jmenované trojice skončilo po několika dnech marného boje o nalezení cesty díky nepřekonatelným trhlinám už v 6050m.

Cílem naší expedice, je výstup klasickou japonskou cestou, ale co možná nejlehčím stylem. Nechystáme se horu obléhat a dobýjet. Chceme se zodpovědně aklimatizovat a pak v případě příznivého počasí plynule a rychle postupovat k vrcholu. Vše samozřejmě bez použití kyslíku.

Petr Machold má v plánu pokus o lyžařský světový prvosjezd z vrcholu Manaslu bez použití kyslíku!

Termín expedice je 26.3. až 14.5.2011.

Manaslu Podařilo se nám sestavit kompaktní expediční tým, jehož většina členů má zkušenosti s lezením ve vysokých nadmořských výškách a 4 z nás již stáli na vrcholu vyšším, než 8000m. Další sice nestál na vrcholu osmitisícovky, ale jen protože byl nucen svůj pokus na Mt. Everestu ukončit v 8200m.

Zkušenosti máme i s propagováním našich partnerů. Průběh expedice budeme dokumentovat. Vznikne filmový dokument, počítáme se sérií přednášek a besed včetně účasti na prestižních horolezeckých festivalech v ČR (Mezinárodní filmový festival v Teplicíc nad Metují, Mezinárodní Smichovský festival alpinismu, cestovatelský festival Kolem světa v Praze a Brně, Výpravy za poznáním v Západočeském muzeu v Plzni a další). O našich akcí pravideně referujeme tištěných i internetových médiích outdoorového i live stylového zaměření (časopis Lidé a hory, Playboy, www.lideahory.cz, www.lezec.cz, www.horydoly.cz, www.alpy.cz, www.adrex.cz a další). Vystupujeme také v rozhlasových programech.